fbpx

Letnie nowinki ze świata smartfonów

Niby wakacje, czas wypoczynku, ale w branży telefonów komórkowych i wszystkiego co wokół nich się kręci, wciąż dzieje się coś ciekawego i co chwilę dowiadujemy się o nowinkach i ciekawostkach ich dotyczących. Oto kilka ostatnich newsów:

HUAWEI – nowy system operacyjny jak działa?

Pomimo iż niedawny kryzys Chiny – Stany Zjednoczone został zażegnany, a Huawei zapewnia, że woli pozostać przy Androidzie, to jednak, mimo wszystko, zaprezentował on nowy system operacyjny o wdzięcznej nazwie Harmony OS.

Stało się tak za sprawą niepewnej przyszłości współpracy z Androidem, co spowodowało przyspieszenie prac przez Huawei nad własnym systemem operacyjnym, który już od dosyć dawna funkcjonuje wewnątrz firmy samego Huawei’a. Początkowo, założeniem jego twórców było wykorzystanie go pod urządzenia internetu rzeczy, ale w świetle ostatnich wydarzeń, Huawei postanowił, by stał się on pełnoprawnym systemem operacyjnym.

Nowy system działa na bazie Linux’a i jak zapewniają jego twórcy jest zupełnie inny od Androida, czy iOS.

Został on tak zaprojektowany, by dawać użytkownikom możliwość skalowania aplikacji na różnych urządzeniach z różną rozdzielczością ekranu, czy różnymi opcjami interakcji oraz działać na smartfonach, komputerach, telewizorach i elektronice ubieralnej (mowa tu o ubraniach i akcesoriach zawierających w sobie komputer oraz zaawansowane technologie elektroniczne).

Cała platforma zostanie udostępniona na zasadzie open source, a elastyczność tego systemu polega na tym, że użytkownik tworzy aplikację pod swoje potrzeby i elastycznie wdraża ją na wszystkich urządzeniach, których używa. System ma wdrożoną funkcję odpowiadającą za nadawanie priorytetu zadaniom i zasobom systemowym, która sama optymalizuje swoje zasoby, tak by nie spowalniać użytkownika podczas tego, co ten akurat robi na swoim urządzeniu. Android niestety nie jest zbyt dobry na tej płaszczyźnie i w miarę użytkowania zwalnia i traci płynność pracy.

Harmony OS, najpierw zostanie wdrożony w Chinach pod zupełnie inna nazwą, by z czasem znaleźć się również w innych krajach. Narazie niewiadomo jeszcze jakie modele Huawei zostaną w niego wyposażone.

SAMSUNG – jakie są ceny nowych wersji Galaxy Note 10?

Wszyscy czekamy na dzień, w którym pojawią się w polskich sklepach Samsung Galaxy Note 10 i Note 10+. Wiemy już, że nastąpi to 23 sierpnia i ile będą kosztowały?

W Polsce do sprzedaży trafią trzy wersje Galaxy Note 10:
Note 10 (8 GB/256 GB) – 4149 zł
Note 10+ (12 GB/256 GB) – 4799 zł
Note 10+ (12 GB/512 GB) – 5249 zł

Jak zwykle Samsung proponuje swoim klientom wymianę starych smartfonów, a wszyscy ci którzy do 22 sierpnia kupią w przedsprzedaży jedną z wersji Note10, otrzymają kod, dzięki któremu Samsung zwróci im za stary telefon do 400 zł.

Jednak nas najbardziej zainteresował model Samsunga, który według znawców branży zrewolucjonizował obszar pamięci wewnętrznej smartfonów, mowa tu o Samsung Galaxy S 10+ Performance Edition. Jego pamięć o pojemności 1 TB jest w stanie pomieścić do 50.000 zdjęć czy 500 filmów.

Do tego model ten ma większa żywotność baterii (4500 mAh) i adaptacyjny tryb oszczędzania energii, dzięki któremu smartfon „uczy się” zachowań użytkownika i odpowiednio dostosowuje do nich swoje działanie.

To tylko niektóre z plusów tego modelu, ma ich dużo więcej, generalnie w wielkim skrócie ujmując
Samsung Galaxy S10+ Performance Edition, to pod względem wielu parametrów, zwłaszcza pamięci, jeden z najlepszych smartfonów, jaki dziś możemy znaleźć na rynku mobilnym.

APPLE – czy nowa usługa Apple Card, to dobry pomysł?

A tymczasem w Apple, chociaż jak narazie cicho o nowych technologiach, czy modelach iPhona, to jednak nie próżnują tam ich spece od zarabiania pieniędzy wypuszczając na rynek nowość w postaci wirtualnej karty kredytowej Apple Card. Jak to działa?

Nowa usługa jest wynikiem fuzji sił pomiędzy Apple i bankiem Goldman Sachs i choć kartę jak narazie otrzyma ograniczona liczba użytkowników, to sam pomysł jest bardzo interesujący, bowiem karta oferuje codzienne zwroty funduszy za zakupione produkty i przykładowo wydatki zrobione za pomocą aplikacji Apple Pay, dają jej użytkownikom 2% zwrotu, zaś kupno produktów Apple, to aż 3% zwrotu.

Co ciekawe za opóźnienie w opłatach czy przekroczenie limitu karta nie nalicza żadnych kar, nie ma również opłat rocznych za jej użytkowanie. Chętnemu z korzystania z tej usługi Apple, wystarczy zgłosić chęć jej posiadania na swoim iPhonie – karta Apple Card, oparta o technologię MasterCard, jest gotowa do użytku.

GOOGLE – Live View nareszcie dostępna w Polsce.

No i jeszcze jedna fantastyczna wiadomość, tym razem dotycząca usług Google:
W Polsce nareszcie dostępna jest Live View – nowa funkcja Map Google, która ma pomóc pieszym w sprawnym poruszaniu się po miastach.

Na czym polega ta usługa?
Wystarczy, że znajdując się w Mapach Google „pokażemy” im otoczenie za pomocą aparatu znajdującego się w naszym telefonie, a we właściwym kierunku poprowadzą nas strzałki i wskazówki umieszczone na górze mapy. Live View działa w polskich miastach, w których dostępne są zdjęcia Street View.

Wraz z wprowadzeniem tego typu usługi na polskich ulicach zapewne pojawi się więcej osób ze wzrokiem wbitym w ekran smartfona, które zamiast rozejrzeć się dookoła i podziwiać krajobraz, czy zapytać zwyczajnie przechodniów o drogę, całkowicie zda się na Street View, by dotrzeć do celu.