fbpx

Huawei na cenzurowanym!

Świat Androida w jest w szoku po tym jak na polecenie prezydenta USA Donalda Trumpa, Google nałożyło blokadę na aktualizację systemu chińskiego producenta telefonów Huawei.

Być może chodzi tu tak naprawdę o technologię 5G, którą wprowadza na kolejne rynki chiński gigant umożliwiając za jej pośrednictwem korzystanie z sieci na taką skalę o jakiej do tej pory nie mieliśmy nawet pojęcia.

Amerykańska administracja postanowiła, zdaniem znawców tego rynku, zadać cios jako pierwsza, zanim Chińczycy całkowicie zdominują światowe nadajniki. Jak wiadomo, byłby to niesamowity dostęp do możliwości inwigilowania wszystkiego i wszystkich, gdyby Huawei posiadł monopol na tę technologię, do czego oczywiście zmierza. Huawei od dłuższego już czasu jest na cenzurowanym, a USA oskarża go o wykorzystywanie i udostępnianie swoich technologii wywiadowi chińskiemu.

Z ostatnich doniesień wynika, że blokada, która miała być natychmiastowa, została przesunięta o 90 dni i najprawdopodobniej nie będzie dotyczyć chińskich smartfonów, które już trafiły do sprzedaży, choć w tej sprawie nie ma jeszcze stuprocentowej pewności.

Wiemy jedynie, że gdyby weszła w życie, to użytkownicy Huawei nie mieliby dostępu do usług Google takich jak: sklep Play, Google Maps, czy poczta gmail.

Kolejne sankcje jakie miałyby spaść na chińskiego producenta, to embargo na dostawy procesorów takich producentów jak: Intel, Qualcomm, Broadcom i Xilinx.

Jak donosi Agencja Reuters, Huawei dostanie dostęp do systemu operacyjnego Android, ale tylko i wyłącznie na licencji Open Source, tylko do konkretnej wersji, która nie będzie współpracować z ulepszanymi wersjami oprogramowania i usług Google.

Huawei wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym czytamy:

„Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie. Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata”.

Tymczasem Google replikuje:

„Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego konsekwencje. Jeśli chodzi o użytkowników naszych usług, to Google Play i zabezpieczenia Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei”.

A Android dodaje:

„W odpowiedzi na pytania użytkowników Huawei dotyczące naszych decyzji, by przestrzegać zarządzenia amerykańskiego rządu: stosując się do wszystkich wymogów ze strony rządu USA, równocześnie zapewniamy, że usługi takie jakie Google Play i Google Play Protect będą nadal działać na waszych istniejących urządzeniach Huawei”.