fbpx

Jak należy dbać o baterię w smartfonach?

Legend na temat ładowania baterii w telefonie było już wiele. Jedni powtarzają do znudzenia, że nowy telefon trzeba kilka razy całkowicie rozładować, a potem naładować zanim zaczniemy użytkowanie, a inni, że to już przeszłość.

Kto ma rację tak naprawdę i jak należy dbać o baterię telefonu, tak by nie mieć z nią problemów i by służyła nam długo i bezawaryjnie?

Prawdą jest, że stare baterie w telefonach komórkowych wymagały tzw. formowania, czyli całkowitego rozładowania ich, a następnie pełnego naładowania i to aż trzykrotnie, by „nauczyć” pamięć naszej baterii lepszego wykorzystywania jej zasobów.

Tak było kiedyś, kiedy nasze telefony były wyposażone w baterie niklowo-wodorkowe, które wymagały wspomnianego wyżej traktowania.

Obecne smartfony mają wbudowane akumulatory litowo-jonowe tzw. ogniwa Li-lon i właśnie ta zmiana, dość istotna, wiąże się również ze zmianą nawyków w użytkowaniu baterii we współczesnych smartfonach.

Urządzenie, które kiedyś spełniało wyłącznie funkcję telefonu, dziś stało się dla nas nieodłączną częścią życia. Dzisiejszy smartfon, to tak naprawdę, telefon i komputer w jednym, przy czym za sprawą ekranu dotykowego w jaki jest wyposażony, funkcje związane z nawigacją w internecie oraz użytkowaniem aplikacji są częściej wykorzystywane przez jego użytkowników, niż sama funkcja odbierania i wykonywania połączeń.

Na czym zatem polega różnica w użytkowaniu baterii w dzisiejszych smartfonach?

Istotna różnica polega na tym, że trwałość akumulatorów litowo-jonowych można zwiększyć poprzez stałe utrzymywanie telefonu w stanie naładowania. Warto więc podłączać go do prądu zawsze, gdy nadarzy się taka okazja. Pomóc nam w tym mogą wszelkiego rodzaju powerbanki lub ładowarki samochodowe. Warto także raz na jakiś czas rozładować smartfon całkowicie, jednak jeśli chcemy jak najdłużej zachować baterię w dobrym stanie, nie powinno to być regułą.

Wynika z tego, że baterie litowo-jonowe bardzo różnią się od tych starszych niklowo-wodorkowych, nie tylko materiałem z jakich są wykonane, ale przede wszystkim częstotliwością ładowania baterii, oraz sposobem ich ładowania.

Ważną rzeczą jest również to, jak należy dbać o baterie nowej generacji Li-lon, tak by długo nam służyły?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że są one delikatniejsze od swoich poprzedniczek i wrażliwsze na wysokie oraz skrajnie niskie temperatury. Ekspozycja na działanie wysokich temperatur, może skutkować nawet zapaleniem się lub wybuchem naszego smartfona, natomiast ekstremalnie niskie temperatury znacznie skracają żywotność ogniw Li-Ion.

I na koniec, jeszcze jedna dobra rada: jeśli planujemy przez dłuższy czas pozostawienie naszego smartfona w stanie spoczynku, to lepiej by był on wówczas naładowany i wyłączony oraz pozostawiony w suchym i chłodnym miejscu.

Ładowarki bezprzewodowe

Ładowarki samochodowe

Przenośne power banki