Po co nam technologia 5G?
Technologia 5G budzi kontrowersje od samego początku i ma tyle samo zwolenników, co przeciwników.
5G co to jest?
Wyobraźcie sobie autostradę, na której jest kilkaset pasów do dyspozycji dla poruszających się po niej pojazdów. Prawda, że wygodniej, szybciej i więcej miejsca dla przybywających z dnia na dzień pojazdów? No tak właśnie w najbardziej obrazowy sposób można byłoby opisać zasady działania technologii 5G, gdybyśmy chcieli wytłumaczyć to uczniom szkoły podstawowej, natomiast bardziej technicznie, to chodzi tu po prostu o to, że ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.
5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej.
W porównaniu z poprzednimi generacjami, ta sieć ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.
Nie będziemy musieli instalować aplikacji na smartfonach. Szybkie połączenie z internetem sprawi, że będziemy mogli korzystać z nich w chmurze. Telefonem obsłużymy ekspres do kawy, pralkę, kamerę na parkingu czy auto, mowa tu o autach autonomicznych, bo dopiero sieć 5G pozwoli przyśpieszyć prace nad tymi pojazdami, które muszą przetwarzać ogromne ilości danych o przeszkodach, innych pojazdach na drodze, wypadkach czy pogodzie z serwerów zewnętrznych.
Technologia 5G to coś więcej, niż tylko możliwość szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest projektowana z myślą o podłączeniu do niej ogromnej ilości urządzeń tzw. Internetu rzeczy, które dzięki stałemu podpięciu do sieci, łączności ze sobą nawzajem i zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, mają pozwolić na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.
5G przybliży nam świat, w którym wszystko wokół nas jest inteligentne i połączone ze sobą.
Jednych ta wizja przeraża, a w szczególności ta wszechobecna chmura i sztuczna inteligencja w każdym przedmiocie. Innych zachwyca, gdyż technologia 5G oferuje niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system będzie reagować stukrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne.
„Internet rzeczy” (Internet of Things) co to jest?
Tak jak już wspomnieliśmy sieć 5G daje o wiele szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótszy czas reakcji sieci, niż obecne rozwiązania. Pozwoli także podłączyć do niej miliony inteligentnych urządzeń, które mogą usprawnić wiele obszarów naszego życia.
Eksperci szacują, że już w 2020 r. z sieciami komórkowymi połączonych będzie 50 mld urządzeń takich jak czujniki, pojazdy i kamery. Większość z tych urządzeń będzie wysyłać komunikaty nie do ludzi, a do innych maszyn. To tzw. Internet rzeczy (Internet of Things). Jednocześnie z tych samych sieci korzystać będzie 5,5 mld ludzi, z których każdy będzie konsumował średnio 20 GB danych miesięcznie.
Na pewno wielu z was oglądało film z 2014 roku, pt. Interstellar z Matthew McConaughey’em w roli głównej? Jeśli tak, to pamiętacie kombajny poruszające się samodzielnie po polu kukurydzy na farmie głównego bohatera? No to właśnie taka wizja nas czeka w przyszłości, bo autonomiczne pojazdy, to nic innego jak pojazdy, które poruszają się bez kierowcy wykonując pracę za ludzi za pomocą połączenia z internetem. Aby stało się to było możliwe, internet musi być naprawdę szybki i działać bez zakłóceń i to jest właśnie główne zadanie technologii 5G.
A wracając na Ziemię, podsuwamy wam propozycję gigantów telefonii komórkowej, którzy na rynek już wypuścili lub niebawem wypuszczą smartfony z modemem 5G, dodając przy tym że dzięki nim już wkrótce będzie można wykonywać video-połączenia i przesyłać video w rozdzielczości 4K. W tej chwili nawet po zakupie takiego urządzenia nie jest to jeszcze możliwe, a prawdziwa ekspansja urządzeń z modemem 5G nastąpi dopiero w 2020 roku, kiedy planowane jest wdrożenie całej technologii. W tej chwili tylko najdroższe wersje smartfonów wiodących marek oferują ten modem, oto niektóre z nich:
- Xiaomi Mi Mix 3 5G,
- Samsung Galaxy S10 5G,
- LG V50 ThinQ 5G,
- Huawei Mate X,
- OnePlus 5G,
- Samsung Galaxy Note 10 5G.